Kategoria:

Dodał(a):

29 Sty 2018, 13:16

W dniach 16-17 stycznia 2018r. roku uczniowie naszej szkoły, mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach z innowacyjnej techniki SSC (Chemia w Małej Skali). Warsztaty były prowadzone przez mgr Justynę Marciniak oraz mgr Krystiana Ogeniewskiego, pracowników Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.

W dwuosobowych grupach uczniowie otrzymywali i badali właściwości kilku gazów, zarówno składników powietrza, jak i gazowych węglowodorów. Doświadczenia z małymi ilościami substancji są bezpieczne, a wyniki doświadczeń są takie same, jak te przeprowadzane w większej skali. Każdy uczeń mógł otrzymać i zbadać tlen, wodór i dwutlenek węgla, a także po odpowiednim instruktażu, zbadać właściwości butanu i wpływu czynników na sposób jego spalania.

Uczniowie samodzielnie wykonując doświadczenia nabywali umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym oraz właściwego opisu eksperymentu chemicznego. Ponadto zajęcia odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Niesamowita komunikatywność, pomysłowość, twórczość a przy tym autentyczność i poczucie humoru prowadzących sprawiły, że chemia okazała się ciekawą nauką a nie tylko trudnymi wzorami, skomplikowanymi reakcjami chemicznymi i niezrozumiałymi zjawiskami.

Każdy dzień zakończył się efektownym pokazem, który odbył się w sali gimnastycznej. Czynny udział uczniów w doświadczeniach oraz humorystyczne prowadzenie pokazów dostarczył uczniom wielu wrażeń. Najlepszą ilustracją atmosfery panującej w czasie pokazów oraz warsztatów są zdjęcia, które zamieszczamy poniżej.