Zaczęło się od Kota w butach Jana Brzechwy, a właściwie od obchodzonego co roku w grudniu Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego klas I- III Gwiazdkowe Harce. Ówczesna trzecia klasa szkoły podstawowej zaistniała jako grupa teatralna i tak z małymi wyjątkami pozostało do dziś.
Potem był Czerwony Kapturek z niezapomnianą rolą Kota, Jaśka i pana Leśniczego, który groził wilkowi drewnianą łyżką zamiast strzelby. W przygotowanie tego przedstawienia włączyła się cała szkoła a rodzice zadbali o kostiumy. Pomyślałam wtedy, …. a może by tak wyjść do innych . Zgłosiliśmy się na ogólnopolski Festiwal Teatralny szkół Społecznych STO „Szkolne Spotkania z Melpomeną” w Olecku. Ale po kolei.
W 2003 roku razem panią Asią Denert (spiritus movens Spinki) przygotowałyśmy scenariusz przedstawienia Sceny z życia smoków Beaty Krupskiej. Scenariusz i cała koncepcja sceniczna powstały w bardzo krótkim czasie, potem było szycie kostiumów, próby i premiera podczas Gwiazdkowych Harców. Grupa do przedstawienia zaprosiła dwóch narratorów – Maćka i Maksa ze starszej klasy.

    W 2004 roku uczniowie klasy II gimnazjum postanowili odkryć w sobie talent aktorski. Zmierzyli się z tekstem dramatu W. Szekspira Romeo i Julia. Efekty ich pracy można było zobaczyć podczas Dnia Rodziców.
Rok póżniej Spinka prezentuje bajkę Janosha Ja Ciebie wyleczę powiedział Miś. Opowieść o tym, jak Tygrysek pewnego razu zachorował. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnych dekoracji na rzecz rzutnika, folii i kolorowych mazaków. Powstało przedstawienie dla najmłodszych uczestników Gwiazdkowych Harców, a aktorzy mieli sporo zabawy.
I wreszcie powstaje Drzewo z czerwonym żaglem. Spektakl oparty na opowiadaniu Wandy Chotomskiej, która nota bene odwiedziła naszą szkołę. I to było inspiracją do sięgnięcia po jej twórczość i napisania tego przedstawienia. Drzewo zostaje zaprezentowane tradycyjnie już na Gwiazdkowych Harcach, Nieokrągłym Jubileuszu Naszej Szkoły 15+ 1, gdzie zostaje bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Wiadomo, rodzice to tacy wdzięczni oglądacze.

 

Ewa Rowińska

Oto zdobyte przez teatr nagrody indywidualne i zespołowe: 

2004 rok

X OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY SZKÓŁ STO “SZKOLNE SPOTKANIA Z MELPOMENĄ” – OLECKO 2004

INDYWIDUALNE NAGRODY AKTORSKIE

Daria Koncewicz za rolę Wincentego Smoka w spektaklu pt. Sceny z życia smoków
Gabriela Przekop za rolę Żaby w spektaklu pt. Sceny z życia smoków

NAGRODA ZESPOŁOWA

Nagroda dla Zespołu Teatralnego Spinka za nieformalne i zabawne wprowadzenie wszystkich polskich smoków do Unii Europejskiej spektaklem “Sceny z życia smoków”.

2006 rok

PODLASKIE FORUM TEATRÓW MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Teatr SPINKA rywalizował z 16 zespołami z gimnazjów, szkół średnich i innych placówek kultury i jako jedyny w tej kategorii otrzymał tytuł Laureata i nagrodę pieniężną za Drzewo z czerwonym żaglem.

XI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY SZKÓŁ STO “SZKOLNE SPOTKANIA Z MELPOMENĄ” – OLECKO 2006

INDYWIDUALNE NAGRODY AKTORSKIE

Damian Wierzbicki za dojrzałość w roli Marynarza w spektaklu Drzewo z czerwonym żaglem

Zuzanna Przekop za szczerość II planu w roli Chłopca Okrętowego w spektaklu Drzewo z czerwonym żaglem

NAGRODA ZESPOŁOWA

MASKAR (nagroda główna) za posłanie i jego świetną teatralizację popartą dyscypliną sceniczną zespołu oraz imponującą teatralnie scenę sztormu w spektaklu Drzewo z czerwonym żaglem

Dodał(a):

24 lis 2016, 15:30