Kategoria:

Dodał(a):

5 mar 2018, 10:12

Cukrzyca jako choroba cywilizacyjna stanowi nie lada wyzwanie, wymaga przede wszystkim poszerzenia wiedzy w społeczeństwie, ponieważ w ostatnich latach zachorowalność na nią drastycznie wzrosła.

W związku z powyższym dla uczniów klasy VII i gimnazjum została zorganizowana w dniu 02.03.2018 r. prelekcja pt. „Cukrzyca – profilaktyka, leczenie, jak z tym żyć?”. Spotkanie informacyjne prowadzone było przez panią doktor Agnieszkę Jóźwik – lekarz chorób wewnętrznych, prywatnie mama Filipa z klasy VII.

Celem prelekcji było przedstawienie podstawowej wiedzy dotyczącej powstawania i przebiegu cukrzycy, jej typów, ukazanie jej wpływu na całościowe funkcjonowanie organizmu człowieka, jak również pokazanie możliwości poprawiających jakość życia osób z cukrzycą. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat rozpoznawania i leczenia cukrzycy oraz sposobów radzenia sobie w sytuacji niedocukrzenia czy pomagania osobom z cukrzycą w przypadku np. zasłabnięcia.

Cukrzyca to podstępna choroba, atakuje bezboleśnie, za to dotkliwie. Cukrzyca nie zna płci i wieku – może zaatakować każdego z nas. Zmieniając styl życia zminimalizujemy ryzyko choroby. Odpowiednia dieta oraz ruch to podstawowy oręż chroniący organizm przed chorobą.

Dziękujemy Pani Agnieszce za poświęcony nam czas i bardzo ciekawe zajęcia.

Wioletta Kotarska