Kategoria:

Dodał(a):

5 marzec 2020, 21:02

Każde spotkanie z Piotrem Malczewskim – podróżnikiem, fotografem i przyrodnikiem – to lekcja patrzenia na świat. Nie inaczej było podczas dwóch pokazów slajdów, które odbyły się w naszej szkole 3 marca 2020r.
Uczniowie klasy II, III i IV obejrzeli niezwykłe fotografie o tajemniczych gatunkach roślin, mało znanych zwyczajach zwierząt i życiu drzew. Najważniejsze było to, że zdjęcia pokazywały przyrodę nie z odległych zakątków świata, ale z naszych lasów, z najbliższego otoczenia. Ze zdumieniem i z zachwytem oglądaliśmy naturę podpatrzoną przez fotografa i słuchaliśmy jego opowieści zawierających fachową wiedzę przyrodniczą uzupełnioną własnymi obserwacjami i ciekawostkami.
Podczas drugiego spotkania pan Malczewski zabrał naszych siódmo- i ósmoklasistów na dalszą wyprawę: zaprosił ich do wspólnej podróży Koleją Transsyberyjską. Sam jeździł tym szlakiem 16 razy, fotografował wnętrza pociągów, pasażerów, a także to, co zobaczyć można na zewnątrz: dworce, mosty, torowiska, tunele i również dziką przyrodę. Prezentacja uzupełniona była wieloma zdjęciami dokumentującymi budowę kolei. Nasz gość, który właśnie napisał i wydał w wydawnictwie Paśny Buriat książkę Kolej Transsyberyjska. Opowieść o ludziach, przestrzeni i drodze, okazał się prawdziwą skarbnicą wiedzy i znakomitym opowiadaczem. Uczniów najbardziej zaciekawiły anegdoty dotyczące warunków, w jakich odbywał podróże i historia spotkania z niedźwiedziem nad Bajkałem. Ci z nas, którzy czuja niedosyt pewnie wrócą do książki, w której znajdziemy wiele fotografii wykonanych przez autora.
Szkoda, że z powodu epidemii nie mogły się odbyć jeszcze dwa zaplanowane spotkania. Panie Piotrze, czekamy na pokazy o Spitsbergenie oraz o bobrach i bocianach.