Kategoria:

Dodał(a):

22 Kwi 2018, 22:22

21 kwietnia 2018 roku, w Międzynarodowym Dniu Ziemi, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie kolejna – XI – edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego dla klas piątych, w tym roku pod hasłem: „Śmieci mniej – Ziemi lżej”.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów problemami ochrony środowiska, uwrażliwianie ich na piękno przyrody, kształtowanie postaw proekologicznych, w tym właściwego postępowania z odpadami oraz umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce poprzez samodzielne wykonanie i zanalizowanie doświadczenia ekologicznego.

W pierwszej części konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali test. Pytania dotyczyły znajomości znaków ekologicznych, pozytywnego i negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących gospodarowania odpadami. Po krótkiej przerwie uczniowie w grupach zmagali się z przygotowanymi przez organizatorów ekologicznymi łamigłówkami: rozwiązywali krzyżówki, rebusy, odgadywali hasła, a także segregowali odpady.

Potem nastąpiła prezentacja przygotowanych przez każdy zespół scenek dotyczących przewodniego hasła konkursu, przy których wykonaniu uczniowie popisali się ogromną pomysłowością. Ocenie podlegały także postery prezentujące wykonywane przez uczniów doświadczenie ekologiczne na temat „Czy rodzaj gleby wpływa na szybkość rozkładu odpadów”.

W konkursie wzięło udział 8 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych miasta Augustów a także z Bargłowa Kościelnego. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: pierwsza w składzie: Gabrysia Milewska, Damian Świderski, Adam Long, która zajęła I miejsce. Druga grupa w składzie Julia Rekuć, Michał Walicki, Wiktor Prawdzik – uplasowała się na IV miejscu i zdobyła wyróżnienie.

Opiekunem obu drużyn była pani Wioletta Kotarska.