Dodał(a): Dorota Jakuć
7 mar 2012, 22:08
Dnia 15 lutego w ramach zajęć z INTERBLOKU, otrzymywaliśmy wskaźniki kwasowo – zasadowe z liści czerwonej kapusty (nasz wywar miał barwę niebieską) oraz z liści czarnej herbaty. Następnie sprawdzaliśmy kolejno odczyn różnych substancji tj. kwasu solnego, zasady sodowej oraz wody destylowanej. Wywar z czerwonej kapusty w roztworach kwasów przyjmuje barwę czerwoną, w roztworach zasadowych zieloną. W środowisku silnie zasadowym barwa soku z zielonej przechodzi w żółtą.
Kolejne zadanie dotyczyło zastosowania fenoloftaleiny jako atramentu sympatycznego. Przyjmuje ona w roztworach zasadowych zabarwienie malinowe, a w pozostałych jest bezbarwna. Korzystając z pędzelka i fenoloftaleiny pisaliśmy na czystych kartkach słowa, które po wyschnięciu pokrywaliśmy zasadą sodową, a następnie ukazywały się zabarwione na malinowo napisy.
Trzecie doświadczenie związane było z wywoływaniem tekstu napisanego atramentem sympatycznym za pomocą amoniaku. Wkładając kartkę do akwarium z roztworem amoniaku, pojawiały się napisy. Dzięki temu doświadczeniu dowiedzieliśmy się, ze amoniak ma odczyn zasadowy, a do tego ostry duszący zapach, który roznosi się dzięki dyfuzji.
Zajęcia były bardzo ciekawe i nie dłużyły się.
Uczniowie klasy I gimnazjum