Kategoria:

Dodał(a):

17 paź 2013, 22:04

Różne są obszary troski związane ze współczesną edukacją: niewątpliwie martwi zła kondycja finansowa szkolnictwa, ale równie niepokojąca jest powierzchowność i fragmentaryczność wiedzy o świecie absolwentów szkół, ich aspołeczność czy też przejawy agresji i obojętności. W naszym kraju wciąż jeszcze spotyka się nauczycieli szczerze zaniepokojonych taką sytuacją. Oni nie opuszczają bezradnie rąk, ale próbują coś zrobić. Dlatego właśnie narodził się STO-menius – projekt szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego z Warszawy, Krakowa, Ostrołęki i Augustowa.

Gimnazjaliści uczestniczący w projekcie mają wypracowywać, gromadzić i wymieniać między sobą informacje na temat dobrych praktyk związanych z funkcjonowaniem samorządów szkolnych i działaniami młodzieży na rzecz młodszych dzieci. Ponadto dorośli twórcy projektu niepogodzeni z tym, że współczesny nastolatek przechowuje swoją wiedzę w komputerze, a nie w głowie, zaproponowali opracowanie "Niezbędnika inteligenta". Jest to stopniowo rosnący zbiór haseł z różnych dziedzin nauki i kultury, którymi każdy wykształcony człowiek powinien się biegle posługiwać. Bez znajomości takich słów lub pojęć jak E=mc2,Korona Ziemi, , ludolfina trudne jest sprawne komunikowanie, oczywiście jeżeli komunikacja ma wykraczać poza zwykłe sprawy bytowe. Innym sposobem na poznawanie dziedzictwa przeszłości w ramach STO-meniusa jest SKiH – seria krótkich filmików, przybliżających Skarby Kultury i Historii z wszystkich części Polski. Autorami tego filmowego przewodnika są też uczniowie, którzy nie tylko poznają zabytki, ale też doskonalą swoje umiejętności w zakresie montowania filmów. Takie są podstawowe zadania uczestników projektu.

Inauguracyjne spotkanie STO-meniusa odbyło się w pierwszych dniach października, wzięło w nim udział ponad 100 gimnazjalistów. Jego gospodarzem było warszawskie Gimnazjum nr 99 wchodzące w skład Zespołu Szkół STO na Bemowie. Dwa wspólnie spędzone dni były wypełnione intensywną pracą: dyskusjami, konkursami, kręceniem i montowaniem filmów, tworzeniem haseł do "Niezbędnika Inteligenta", a także grą terenową przygotowaną dla gości. Zadań było wiele, ale pogoda i humory dopisały, integracja międzyszkolna szła pełną parą, więc spotkanie zdecydowanie się udało. Grupy powróciły do swoich miast z harmonogramem kolejnych działań i spotkań, ale o nich poinformujemy w przyszłości.

Uczestnicy projektu STO-menius z ZSS STO w Augustowie