Kategoria:

Dodał(a):

8 Sty 2018, 21:21

Lekcje żywej historii to idealne połączenie zabawy i nauki dla każdej grupy wiekowej.
W naszej szkole takie lekcje odbywają się cyklicznie. W zeszłym roku uczniowie szkoły społecznej zostali wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat, mając okazję wcielić się w walecznych rycerzy lub zacne dworskie damy. Walczyli o rękę księżniczki oraz próbowali swych sił w trudnej sztuce kaligrafii piórem. W ten sposób mogli choć na chwilę stać się benedyktyńskim mnichem przepisującym księgi w klasztornym skryptorium.
4 stycznia 2018 r. nasza szkoła ponownie gościła Pana Jacentego Ordowskiego, który to przybył do naszej siedziby wraz ze swoją asystentką z Gniewu. Tym razem przenieśliśmy się do czasów Polski sarmackiej. Rzeczypospolita XVI i XVII wieku była tłem dla tego spotkania. Nasi znamienici goście opowiedzieli nam o powstaniu stanu szlacheckiego i jego wewnętrznych podziałach. Omówili zwyczaje szlacheckie oraz przedstawili historię powstań kozackich i potopu szwedzkiego. Pięknym akcentem wydarzenia była opowieść o sile polskiej Husarii. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tym wydarzeniu.Mogli oni przekonać się, ile ważyła zbroja husarza i broń ówczesnej piechoty. W trakcie pokazu przymierzali stroje polskiej szlachty.
Zajęcia prowadzone przez Pana Jacentego są na tyle ciekawe i oryginalnie przygotowane, że uczniowie szkoły społecznej już czekają na następną lekcję żywej historii. Więc do zobaczenia …