Kategoria:

Dodał(a):

10 Mar 2017, 10:45

Tradycyjnie w Augustowie uroczyście świętuje się Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa. To przede wszystkim zasługa Fundacji Mamy Mamy, która zaproponowała nam współpracę przy organizacji tego zdarzenia.
W tym roku przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej: 7 i 9 marca odbyły się warsztaty plastyczne, których uczestnikami były osoby z Zespołem Downa oraz inne dzieci zaproszone do szalonego wspólnego malowania. Na pierwszym spotkaniu w Klubie Iskra młodzi artyści pracowali jak prawdziwi profesjonaliści: przy sztalugach, na podobraziach, nie tylko pędzlami, ale także szpachelkami (materiałach zakupionych dzięki środkom Fundacji PKO Banku Polskiego). Dzieci ze szkoły specjalnej, nasi uczniowie (od pierwszaków po gimnazjalistów) i wolontariuszki z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków oraz inne dzieci przybyłe z miasta przedstawiały swój niezwykły kolorowy świat, który potem miał się znaleźć na poduszkach i torbach. Tematem przewodnim była miłość, przyjaźń, rodzina. Każdy uczestnik mógł dać upust swojej wyobraźni. Pierwszoklasistki to się wręcz „wyżyły” plastycznie. Malowały nie tylko pędzlami, ale również dłońmi.
Podczas drugiego spotkania powstawała z wielu kawałków niezwykła tkanina – obrus. Tym razem tworzenie odbywało się na rozłożonych na podłodze foliach: z wielkim rozmachem i bardzo zamaszyście.
„Wszystko było bardzo dobrze przygotowane, miejsce do pracy czy też …przepyszny poczęstunek. Pierwszy raz jadłyśmy ciasto fasolowe” – napisała pani Ola, wychowawczyni klasy pierwszej i wyjaśnia: ” Głównym celem była oczywiście integracja wszystkich uczestników, co na pewno zostało zrealizowane. Panowała bardzo przyjazna atmosfera, wręcz przyjacielska, rodzinna.”
Po warsztatach rozpoczął się czas wyczekiwania na wernisaż.