Kategoria:

Dodał(a):

8 Lis 2017, 20:03

W tym roku 11 listopada to sobota. W związku z tym 99 rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy już 7 we wtorek. Wszystko zaplanowaliśmy dużo wcześniej. Postanowiliśmy wybrać się z wizytą do najbliższej jednostki wojskowej, która mieści się w Suwałkach. Na nasz apel 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Pancernej im. Józefa Piłsudskiego odpowiedział pozytywnie.

7 listopada pod szkołę podjechały 4 autokary. Zapakowały się wszystkie dzieci począwszy od kl. I sp po III gim oraz nauczyciele. O godz.9.00 wjechaliśmy na teren jednostki. Na miejscu podzielono nas na grupy. Każda grupa otrzymała swojego żołnierza-instruktora i poszliśmy zwiedzać koszary. Symulatory prowadzenia ognia artyleryjskiego, sztuka walki wręcz oraz przy pomocy karabinu, ekspozycja różnych rodzajów karabinów współczesnych i sprzętu wojskowego, samochody opancerzone i strzelanie do celu. W każdym miejscu dzieci brały aktywny udział co widać na zamieszczonych zdjęciach. Potem jeszcze Muzeum Pułków stacjonujących w Suwałkach i Augustowie w okresie międzywojennym.

Po bardzo ciekawym ale męczącym przedpołudniu spędzonym wśród żołnierzy, pojechaliśmy na ognisko do Płociczna. Upieczona na patyku kiełbasa i gorąca herbata nigdy nie smakowała tak wyśmienicie.
Dzień spędzony w jednostce okazał się bardzo atrakcyjny. Pewnie na długo zostanie w pamięci.

Tą drogą chciałbym podziękować dowództwu jednostki, a szczególnie pani por.Emilii Kimsztal za umożliwienie nam zwiedzenia koszar. Jesteśmy bardzo zadowoleni i mądrzejsi o ciekawą, praktyczną wiedzę.

Ryszard Grabowski