Kategoria:

Dodał(a):

18 Mar 2018, 18:23

We wtorek 20 marca drużyna międzynarodowego programu kreatywności Destination Imagination Uskrzydleni ze Społecznej Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie odwiedziła pana Wojciecha Walulika – burmistrza Augustowa, by opowiedzieć o swoich sukcesach odniesionych na XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie DI we Wrocławiu i by wyjaśnić, jak wyglądała praca, która doprowadziła do otrzymania aż trzech nagród, w tym dwóch specjalnych, dających drużynie prawo do wyjazdu na Światową Olimpiadę Kreatywności DI w Stanach Zjednoczonych w mieście Knoxville w Tennessee.

Pierwsza z tych nagród to Nagroda Wyzwań Na Już przyznana za otrzymanie najwyższej punktacji za rozwiązanie Wyzwania Na Już wśród 81 drużyn w III poziomie wiekowym. Zadanie trwało niecałe 6 minut, podczas których drużyna z dostępnych materiałów( 4 ołówki, drucik kreatywny, 3 naklejki,2 karty indeksowe) zbudowała 50-centymetrową wieżę, następnie, by sprawdzić jej stabilność przeniosła ją na obrotową platformę i okręciła 10 razy, w tym czasie improwizując mini spektakl na temat swego wynalazku.

Druga nagroda to Nagroda Oświecenia za niecodzienny wpływ działań drużyny na wybraną społeczność lokalną. Uskrzydleni od trzech lat współpracują ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością intelektualną, włączając w tę współpracę coraz więcej uczniów, nauczycieli i rodziców ze swojej szkoły. W tej chwili, chociaż jest po Olimpiadzie i nikt tego nie punktuje, przygotowują się z koleżankami i kolegami do miejskich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.
Oprócz nagród specjalnych drużyna zdobyła także drugie miejsce w społecznym Wyzwaniu Drużynowym w III poziomie wiekowym, chociaż Wrocław wyprzedził ją zaledwie o 1,02 pkt ( mieliśmy 357,17pkt). Drużyna została zaproszona na scenę w Hali Stulecia trzy razy. Każdy Uskrzydlony otrzymał trzy medale, a drużyna dwa puchary.
O Augustowie było głośno!

Innym szczególnym wyróżnieniem podczas Olimpiady było zakwalifikowanie głównej części dekoracji drużyny tak zwanego Tajnego Zasobnika z ukrytymi kartonowymi elementami 3D, na Wystawę Innowacji. Trzeba wiedzieć, że w Olimpiadzie brało udział 245 drużyn, a na wystawie znalazło się tylko kilkanaście obiektów. Natomiast w tegorocznym przewodniku po Olimpiadzie DI zamieszczono zdjęcie przedstawiające zeszłoroczną prezentację Uskrzydlonych z XII Olimpiady DI.

Przypomnijmy, że Uskrzydleni to siedmioro gimnazjalistów: Iza Walicka, Kasia Prokop, Weronika Rółkowska, Franek Denert, Tomek Ossowski, Mateusz Olszewski i Rafał Witkowski. Ich trenerką od trzech lat jest Joanna Denert. Nagrody specjalne zdobyte we Wrocławiu uprawniają ich do uczestnictwa w olimpiadzie światowej, ale środki na wyjazd trzeba zdobyć we własnym zakresie, stąd prośba do władz Augustowa
o pomoc w sfinansowaniu wyjazdu. Drużyna uzyskała podobne wsparcie w 2016 roku, gdy wyjeżdżała na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności w Pekinie, z której powróciła z pucharem za I miejsce. Pani dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej STO Urszula Jurgiel wyraziła nadzieję, że i tym razem będziemy mogli liczyć na pomoc augustowian.