Kategoria:

Dodał(a):

8 Sty 2019, 20:54

Dzięki „Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa” nasza szkoła wzbogaciła się w pierwszym semestrze tego roku szkolnego o 270 książek!

W kwietniu 2018 roku podpisano umowę między Wojewodą Podlaskim reprezentowanym przez Podlaskiego Kuratora Oświaty i Zarządem naszego Koła STO. Na mocy tej umowy otrzymaliśmy 4 000 zł w ramach Priorytetu 3. dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości czytelniczych.

Za 5 tysięcy złotych (jeden tysiąc złotych to wkład własny) kupiliśmy 85 lektur, książki popularno-naukowe, a przede wszystkim mnóstwo nowości przeznaczonych dla czytelników naszej biblioteki – od najmłodszych do najstarszych. Mogliśmy spełnić mnóstwo czytelniczych marzeń (Czytelnicze Drzewko Szczęścia). Wśród autorów jest cała czołówka polskich pisarzy współczesnych Renata Piątkowska,Paweł Beręsewicz, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Barbara Gawryluk i wielu, wielu innych. Mamy też poszukiwane serie czytelnicze: popularne „Czytam sobie” dla czytelniczych debiutantów, „Zaopiekuj się mną” dla miłośników psów i kotów, ale także serie dla licznych w naszej szkole miłośników jeździectwa. Jest znakomita seria „Plus/minus szesnaście” dla nastolatków (i chyba w równej mierze dla rodziców i nauczycieli) oraz bardzo przejmujący cykl „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Zakupiliśmy także drugą serię: „Cała Polska czyta dzieciom”. Książki obyczajowe i przygodowe, sensacyjne i fantastyczne, proza i poezja, komiks, zabawy językowe, historia, ekonomia, chemia, przyroda. Dużo śmiechu, a także wiele wzruszeń i poważnych refleksji. I jeszcze trochę nauki. Piękne, staranne wydania, barwne ilustracje, czcionka dostosowana do wieku czytelników.
Najważniejsze jest to, że książki natychmiast po wprowadzeniu do księgozbioru znikają z biblioteki i wędrują do czytelników. Ta na pewno zasługa wielu zajęć czytelniczych, podczas których czytane były fragmenty tekstów, czytelnicy sami opowiadali koleżankom i kolegom o już przeczytanych lekturach, odbywały się spotkania warsztatowe.

Jesteśmy przekonani, ze tak duża ilość nowości w bibliotece zwiększy zainteresowanie czytaniem, a to oznacza, że zwiększy ilość bystrych, wrażliwych i otwartych na świat młodych ludzi. A przecież o to nam wszystkim chodzi.